ניהול פרוייקט

ניהול פרויקט בנייה הינו משימה הזוללת זמן רב! 

כאשר בונים בית או משרד, או נכנסים לשיפוץ רציני, פעמים רבות מסתפקים בקבלן ביצוע אשר אמון על הבנייה עצמה, ומשיקולים כלכליים, מוותרים על מנהל פרויקט, שנתפס כמותרות ו"כבזבוז כסף". לא מעט אנשים לוקחים את ניהול הפרויקט על עצמם.

נכון שיש לא מעט אנשים מוכשרים, היודעים לנהל פרויקטים מתחומים שונים במקצועיות וביעילות ונכון שעלות "מנהל פרויקט" מייקרת את הפרויקט באופן יחסי, אך מה שחשוב לזכור זה שפרויקט בנייה לא דומה במורכבות שלו לאף פרויקט אחר שאולי ניהלתם בחייכם.

נכון לומר שפרויקט בנייה הינו אחד הפרויקטים המורכבים לניהול, הן בשל הדרישה לידע מקצועי רב בתחומים שונים והן בשל כמות אנשי המקצוע הפועלים במקביל בכל פרויקט.

מה נותן לכם מנהל פרויקט?

בראש ובראשונה הוא נותן לכם שקט נפשי. הן מהסיבה שיש איש מקצוע מטעמכם בשטח, שדואג שדברים יעשו כמו שצריך, שאף אחד לא יעגל פינות על חשבונכם ושאף אחד לא ינפח עלויות רק בגלל שאינכם מבינים בתחום.

שנית, העובדה שמישהו מטעמכם ינהל את הפרויקט, תאפשר לכם להמשיך ולעסוק בשגרת החיים שלכם, בעבודה שלכם, הגידול הילדים, להמשיך לטייל בעולם!

לצערנו, זוגות רבים מעידים כי בשלב בניית הבית הם נקלעו לקשיים בחיי הזוגיות, חלק מהם אף סיימו על מדרגות הרבנות. התנהלות נכונה בתקופה לחוצה זו של החיים, שומרת עליכם ועל התא המשפחתי שלכם.

שלישית, תקציב הבנייה הוא בד"כ נזיל, וכשאין מישהו מטעמכם שעובד על פיו, פרויקטים רבים מסתיימים בחריגה רצינית ולא מתוכננת של בממוצע בין 30%-50%. עבודה עם כתב כמויות מוכן מראש והתנהלות תקציבית מבוקרת, תדאג שתעמדו בתקציב שקבעתם, וגם אם תאלצו לחרוג, זו תהיה חריגה קטנה.

אנו ממליצים ללקוחותינו להשאיר מרווח של 15% לחריגות בפרויקט שיפוץ ו-  10% בפרויקטים של בנייה חדשה, ובאופן לא מפתיע אנחנו משתמשים בהרבה פחות מכך, ישנם אפילו כמה פרויקטים שסיימו בחריגה תקציבית של פחות מ 1%.

ולסיום, עמידה בלוחות הזמנים חשובה גם היא. לא פעם ראינו משפחות שממתינות לקבלן שאחר בסיום הפרויקט, ונאלצו למצוא פתרונות מגורים חלופיים עד שהבית היה מוכן. עבודה עם מנהל פרויקט, מקטינה את חוסר הודאות למינימום ההכרחי בעיקר משום שאנו מכירים את השלבים הבאים וכמה זמן הם אורכים, כך שקל לנו לכוון את הקבלן לביצוע משימה קטנה ולא משמעותית עבורו אך בעלת ערך רב ללקוח, על מנת שהפרויקט יסתיים בזמן. 

לשאלתנו, מתי חשוב להעסיק מנהל פרויקט, התשובה היא בכל פרויקט בנייה, בין אם הוא עתיר תקציב ומצריך ניהול מקצועי ובין אם הוא קטן יחסית, אך נדרש ייעוץ של מקצוע, שעלותו יחסית נמוכה לעומת התועלת שהוא נותן .

זאת ועוד, בית בונים בד"כ פעם או פעמיים בחיים, זו ההשקעה הגדולה ביותר בחייו של אדם ולאחר מכן בית זה אמור לספק לכם הגנה, קורת גג, חשמל, מים, ביוב וכל צרכיו הבסיסיים של האדם, לכן כדאי מאוד לעשות זאת נכון, כבר מההתחלה ולא להתפשר.

החשוב הוא למצוא אדם אמין ובעל ניסיון, המכיר את התחום ויודע בביטחון מלא מה הם שלבי העבודה הנכונים? באילו חומרים כדאי להשתמש? מתי הקבלן עובד שלא על פי התקנים? וידע זה שווה לכם כסף רב בסופו של דבר.

אם ניתן היה להפיק מדריך שיכיל את כל הידע הנדרש לניהול פרויקט מא' ועד ת' היינו עושים זאת, אך קצר הדף מלהכיל.

הניסיון הרב שצברנו לאורך השנים בניהול עשרות פרויקטים בהצלחה רבה, יכול להעניק לכם שקט רב וניהול מקצועי של פרויקט הבנייה.

ניתן גם להתייעץ איתנו בעניין פרויקט שיפוץ מקלחת בעלות מצחיקה ולקבל תועלת באלפי שקלים וכמובן לקבל יעוץ בפרויקטים גדולים בהם ניהול הפרויקט חוסך עלויות רבות שאין לכם דרך לצפות. 

MIP – בונים לכם בית

ניהול פרוייקט

כתב כמויות

תמ״א 38

מכרז קבלנים

צרו קשר